Ярмоленко і Циганкову потрібен псіхотерапевт

Статті    Джерело: ftr.com.ua
17_5.jpg (24.51 Kb)
Зараз майже у всіх зірок спорту є персональні психологи

Спортивний психотерапевт Марія Рябініна розповіла Чемпіону, чому психологічна підтримка потрібна як Мессі з Роналду, так і Луческу з Каштру, які гонорари отримують елітні європейські і американські спортивні психотерапевти, як спортсменам боротися зі страхом та з чого починається психотерапевтична робота.

Як оргазм впливає на спортивний результат

- Пані Марія, у чому полягає специфіка роботи спортивного психотерапевта?


- Коли людина приходить до психотерапевта, вона хоче змін. Тому старанно виконує завдання і рекомендації фахівця. У спорті психолог, окрім допомоги в пошуку рішень психологічних проблем, повинен цілеспрямовано створювати мотивацію спортсмена, навчати навичкам самоконтролю, формувати оптимальний психологічний клімат. Сучасна психологія має у своєму розпорядженні величезну кількість методів, технологій і засобів, які можуть значно впливати на ефективність тренувального процесу та змагань.

У будь-якому виді спорту є приклади, коли усупереч усім прогнозам та оцінкам фізичної або технічної підготовки спортсменів, виграє більш слабка команда - часто це пов’язано з психологічними моментами. Високий емоційний підйом, правильний настрій, бажання перемогти нерідко призводять до перемоги над більш сильним суперником.

Зазвичай робота спортивного психотерапевта залишається в тіні. У нашому суспільстві ще доки неприйнятно про неї розповідати.
З якого віку спортсменові потрібен психолог?


- Найкращий час для початку роботи - коли відбувається формування особи. Психолог може допомогти правильно мотивувати дитину, навчити керувати своєю увагою, розуміти власні емоції, ставити чіткі цілі і пріоритети не лише в спорті, але й в житті, навчити справлятися зі страхами і переживаннями, контролювати свій психологічний стан.

- Робота з представниками командних видів спорту (футбол, баскетбол, хокей) якось відрізняється від атлетів з індивідуальних видів спорту – боксу, ММА або тенісу?

- Так, є певні відмінності. Хоча будь-яка психотерапевтична робота завжди починається з комплексної психодіагностики. На початку проводиться так зване "первинне інтерв'ю". Після прописується план роботи, відповідно до індивідуальних особливостей спортсмена, цілей та завдань. Починається консультування. Найчастіше спливають питання, пов'язані з лідерством, мотивацією, збудженням, перегоранням, стресом і тривожністю.

Якщо говорити про групову роботу, або представників командних видів спорту, то тут існують інші механізми. В першу чергу, проводяться соціограма та соціометрія. Ці методи допомагають провести глибокий аналіз взаємовідносин в команді. Зрозуміти чи є явні або приховані лідери, аутсайдери, угрупування, дружба серед учасників. Досліджуються питання конкуренції і "психологічного клімату", часто звучить питання про згуртованість колективу. Після детальної діагностики складається план роботи, залежно від поставлених завдань.

Психолог може допомогти спортсменові побороти, наприклад, залежність від алкоголю? У вас були подібні кейси?

- Психолог може допомогти, навіть якщо йдеться про серйозну залежність. Найчастіше працює разом з психіатром, який призначає медикаментозне лікування. У мене не було подібних кейсів, тому що не працюю із залежними людьми. У мене інша професійна спеціалізація.

- Як спортсменові боротися зі страхом?

- Спортивний страх - це емоційне переживання атлета, пов'язане з очікуванням якої-небудь небезпеки, що загрожує йому. В цілому, страх є наслідком гормонів адреналін і кортизол, які виробляються організмом на загрозливі стимули виживанню. Ці стимули можуть бути як реальними, так і уявними. З одного боку - будь-яка емоція виконує певну функцію і дозволяє людині "виживати". Страх коригує поведінку, відводить спортсмена від небезпек. Наприклад, можливості отримання травми. Проте у цієї емоції є і "темна" сторона. Страх часто стає перешкодою для досягнення мети. Найчастіше у спортсменів виникають наступні страхи: не показати потрібний результат; отримання травми або виявитися непотрібним; побоювання агресії з боку команди, тренера або фанів.

Щоб впоратися із страхом, в першу чергу необхідно знайти причину його виникнення. Подосліджувати і розібратися з нею. А після навчитися переводити страх в інші емоції і робити його своїм ресурсом. Якщо спортсмен зможе освоїти цю навичку, то він може бути ефективним і досягати поставлених цілей. Тобто, показувати найкращий результат.

З точки зору психології за який час до старту варто займатися сексом спортсменам, а за скільки - спортсменкам? Чи секс жодним чином на пов'язаний з психологією?

- З психологією пов'язано будь-яке питання, яке турбує людину в такому контексті: чому він про це думає, які почуття виникають при обдумуванні.
Слід враховувати, що секс має послаблюючий ефект, тому може сприяти послабленню витривалості і концентрації. Також секс може бути шкідливий, якщо у партнерів сильна емоційна залежність (у негативному сенсі). Лікарі вважають, що зайняття сексом за дві години до початку змагань може негативно позначитися на спортивних результатах. У той же час, є дослідження, які показують, що спортивні показники жінок після оргазму навіть покращуються.
Існує величезна кількість інших чинників, які можуть вплинути на результати спортсмена. Завжди важливо враховувати індивідуальні особливості організму атлета.

4556_image.jpg (27.58 Kb)

Що об'єднує Мессі та Луческу

- Мессі та Роналду теж потрібен психолог?


- На мою думку, будь-якій людині незалежно від національності, роду діяльності, його регалій і доходів періодично потрібен психолог. Комусь частіше і більше, комусь менше. Коли за тобою щодня, щохвилини спостерігає весь світ, це ще те психологічне випробування! Як перемоги, так і програші (чи завищені очікування) зірки світового спорту проживають і переживають. Мотивація, упевненість в собі, робота на результат, почуття занепокоєння і очікування (тиск) з боку - те, з чим стикаються і Мессі, і Роналду. Так що і Ліонелю, і Кріштіану потрібен психотерапевт. Як і Усику з Ломаченко, Ярмоленко з Циганковим, Світоліної з Ястремською. Він потрібен навіть Шевченко з Ребровим та Луческу з Каштру.

- Іноді тренери бажають бачити швидкий результат роботи психолога. Вас це не дратує?

- Внутрішній світ кожної людини – унікальний. Щоб знайти там правильний шлях - потрібно витратити певний час. Іноді – більший, іноді – менший. Наш мозок, як і психіка, - ледачі. Ми діємо, виходячи із вже сформованих нейронних зв'язків. І змусити себе думати або діяти "по-іншому" - це завдання не з легких. Треба докласти багато зусиль і часу.

Якщо тренер приймає психолога в команду, розуміє, навіщо він потрібний, то зазвичай прислухається до рекомендацій і віддає собі звіт, що для отримання бажаного результату потрібен час.

У професійній кар'єрі будь-якого спортсмена бувають кризові періоди, які можуть виникати із-за різних ситуацій: невдачі в змаганнях, переходом в інший клуб, зміною тренера, обставинами особистого життя. Психолог може допомогти спортсменові розібратися в проблемах. Знайти такий вихід з ситуації, який надасть сили для нових спортивних досягненнь. Може навчити способам емоційного самовідновлення. Допомогти знайти натхнення. Навчити самостійно мотивувати себе. Але це можливо тільки за умови повної довіри один одному і певного проміжку часу.

- Бачив вас на багатьох боях Віталія та Володимира Кличка. Ви працювали з ними?

- Я люблю спорт. І часто відвідую спортивні заходи як в Україні, так і за її межами. Віталія і Володимира вважаю унікальними спортсменами, які тривалий час гідно представляли нашу країну. Я є фаном їх боксерського таланту. З етичних міркувань інформація про клієнтів, а також психотерапевтичні сесії - строго конфіденційна, тому не можу відповісти на ваше питання. Можу лише сказати, що багато імен моїх клієнтів вам точно добре знайомі.

- Хто вам цікавий серед українських спортсменів?

- Для мене не існує цікавих або не цікавих атлетів. Вони вибирають собі терапевта. Після декількох перших зустрічей я кажу, чи готова працювати з їх запитом або рекомендую когось зі своїх колег, якщо потрібна певна спеціалізація.

- Як атлетові на фінішній прямий своєї спортивної кар'єри допомогти адаптуватися до змін? Часто-густо спортсмени в нових умовах себе так і не знаходять. Стають алкоголіками...

- Важливо, щоб атлет навіть на піку своєї професійної кар'єри розумів, що спорт - найважливіша частина його життя на даний момент, але це не все життя. Мають бути якісь інші інтереси і захоплення. Якщо спортсмен розуміє, що в його житті є щось ще, окрім змагань і тренувань, то, як правило, закінчення своєї кар'єри сприймає спокійніше. І, в ідеальному варіанті, надалі, знаходить собі нове зайняття, часто дуже успішне. Успішні “спортивні” приклади - Андрій Шевченко та Сергій Ребров. Вони закінчили свої ігрові кар’єри і зараз є дуже перспективними тренерами. Яскраві “неспортивні” приклади - Віталій та Володимир Кличко. Віталій - успішний політик, Володимир - підприємець.

- Скільки може заробляти елітний спортивний психолог у світі і в Україні? Багато українських спортивних психологів працюють за кордоном?

- Гонорари елітних психологів досить високі. Одна консультація може коштувати декілька сотень, а іноді і тисяч євро або доларів. Але зараз я говорю про професіоналів. Не про інстаграмних психологів, які після 2-х годинного навчання називають себе психологами, а про тих, хто роками проходить серйозне навчання і практику. Щоб стати гарним фахівцем, необхідно витратити багато часу і грошей. Це одна з причин, чому послуги професійного терапевта не можуть бути дешевими. Я знаю спортивних психологів, які успішно працюють у Європі, Канаді і США. Для того, щоб побудувати успішну кар'єру за кордоном, необхідно добре розуміти менталітет людей тієї країни, в якій працюєш.

Максим Розенко


Знайшов помилку? Виділи її та натисни CTRL+Enter. Система Orphus1 коментарів

admin
більше інформації про бокс читайте у боксерському клубі

Останні трансферні новини

08:40, 14 Тра - Кіліан Мбаппе визначився з клубом
08:10, 14 Тра - Хавбек ПСВ потрібен "Челсі"
07:20, 14 Тра - Конкурент Яремчука може перебратись в АПЛ
06:20, 14 Тра - "Ліверпуль" хоче підписати лідера "Роми"
02:30, 14 Тра - Стерлінг "нагострив лижі" в "Барселону"
01:10, 14 Тра - Офіційно. "Еспаньйол" звільнив головного тренера
00:30, 14 Тра - "Ман Сіті" махнув рукою на хавбека "Барселони"
00:10, 14 Тра - Форвард ПСЖ потрібен двом клубам з Серії А
23:40, 13 Тра - Вирішено. Едінсон Кавані залишить МЮ
23:10, 13 Тра - "Ньюкасл" націлився на воротаря "Лестера"
22:40, 13 Тра - "Реал" хоче придбати форварда "Ніцци"
22:10, 13 Тра - Агент - про майбутнє Лукаку: Нам треба реально оцінити ситуацію
21:20, 13 Тра - "Вест Хем" хоче підписати вінгера МЮ
20:00, 13 Тра - "Рома" спробує підписати лідера "Ювентуса"
19:00, 13 Тра - Осімхен не хоче йти з "Наполі"
17:20, 13 Тра - ЗМІ: Вернидуб чи Скрипник можуть очолити "Шахтар"
16:10, 13 Тра - Сабо: "Шахтар" продасть Мудрика у це міжсезоння
15:10, 13 Тра - "Порту" відмовилось під трансферу легіонера "Шахтаря"
14:10, 13 Тра - Піке: Я плакав, коли Мессі пішов з "Барселони"
13:10, 13 Тра - "Арсенал" дає 50 млн. євро за форварда "Ман Сіті"
12:10, 13 Тра - Левандовскі хоче піти з "Баварії"
11:20, 13 Тра - Офіційно. "Аякс" знайшов заміну Тен Хагу
10:20, 13 Тра - Офіційно. "Астон Вілла" підписала гравця "Барселони"
09:40, 13 Тра - Піхальонок може повернутися в "Шахтар" за 1,5 млн. євро
09:00, 13 Тра - "Реал" дає Віннісіусу Жуніору новий контракт
08:40, 13 Тра - Родрігес: Моє повернення в елітний футбол цілком можливе
08:10, 13 Тра - Джорджіо К'єліні піде з "Ювентуса"
07:20, 13 Тра - Дружина Пятова: Якщо "Шахтар" не буде грати, то проситиму Андрія шукати нову команду
06:20, 13 Тра - "Реал" дає Марсело новий контракт
02:30, 13 Тра - "Баварія" може включитись в боротьбу за Погба
01:10, 13 Тра - Зінченко потрібен клубу Серії А
00:30, 13 Тра - "Барселона" полює на гравця "Саутгемптона"
00:10, 13 Тра - Лідер "Лестера" близький до переходу в "Арсенал"
23:40, 12 Тра - "Ман Сіті" готовий продати Жезуса
23:10, 12 Тра - "Боруссія" Д націлилась на форварда "Реймса"
22:40, 12 Тра - Недвед сказав, чому "Ювентус" не зміг втримати Дібалу
22:10, 12 Тра - Син Сімеоне може возз'єднатися з батьком в "Атлетіко"
21:20, 12 Тра - Лідер "Вест Хема" обирає між МЮ і "Челсі"
20:00, 12 Тра - Самбрано: "Динамо" не було винне мені багато грошей
19:00, 12 Тра - Яшкін: Ракицький може перейти клуб з Туреччини, Японії чи Китаю
17:20, 12 Тра - Селезньов сказав, коли завершить кар'єру
16:10, 12 Тра - "Челсі" хоче підписати захисника "Наполі"
15:10, 12 Тра - "Барселона" просить 100 млн. євро за хавбека
14:10, 12 Тра - ЗМІ: Ярмоленко покине "Вест Хем"
13:10, 12 Тра - Дуелунд: Мій агент шукає мені новий клуб
12:10, 12 Тра - Офіційно. "Боруссія" М пролонгувала угоду з форвардом
11:20, 12 Тра - Хавбек "Реалу" "нагострив лижі" в "Севілью"
10:20, 12 Тра - Дружина Реброва: Сподівались, що Сергій очолить збірну України
09:40, 12 Тра - Відомо, чому Левандовскі хоче накивати п'ятами з "Баварії"
09:00, 12 Тра - Клопп - про трансфер Холанда в "Ман Сіті"
08:40, 12 Тра - Ді Марія продовжить кар'єру в Серії А
08:10, 12 Тра - МЮ готує трансфер захисника "Аякса"
07:20, 12 Тра - Півзахисник "Реала" потрібен ПСЖ
02:30, 12 Тра - Кавані: Можу повернутись в Південну Америку
01:10, 12 Тра - "Челсі" може підписати оборонця МЮ
00:30, 12 Тра - Моурінью визначився з клубом на наступний сезон
00:10, 12 Тра - "Вест Хем" націлився на форварда "Астон Вілли"
23:40, 11 Тра - "Баварія" підсилиться оборонцем "Аяксу"
23:10, 11 Тра - Офіційно. "Ліон" пролонгував угоду з голкіпером
22:40, 11 Тра - Офіційно. "Астон Вілла" викупили Коутінью в "Барселони"
22:10, 11 Тра - "Реал" все ще може підписати Погбу
21:10, 11 Тра - Захисник "Арсеналу" потрібен "Мілану"
20:00, 11 Тра - "Барселона" хоче повернути свого вихованця
19:00, 11 Тра - Вихованець "Реала" потрапив на радари "Барселони"
17:20, 11 Тра - "Арсенал" полює на двох гравців
16:10, 11 Тра - Експерт: Забарний ще не доріс до топ-чемпіонату
15:10, 11 Тра - "Реал" підсилиться захисником "Челсі"
14:10, 11 Тра - Офіційно. "Боруссія" Д підписала заміну Холанду (ФОТО)
13:10, 11 Тра - "Бенфіка" дає 8 млн.. євро за лідера ПСВ
12:10, 11 Тра - Гвардіола відмовився коментувати трансфер Холанда в "Ман Сіті"
11:20, 11 Тра - Азар не хоче йти з "Реала"
10:20, 11 Тра - "Валенсія" викупить орендованого форварда
09:40, 11 Тра - Екс-лідер "Ліверпуля": Холанд не підніме "Ман Сіті" на новий рівень
09:00, 11 Тра - Захисник "Севільї" потрапив в шорт-лист "Барселони"
08:40, 11 Тра - "Вест Хем" хоче безкоштовно підписати форварда "Арсеналу"
08:10, 11 Тра - "Ювентус" націлився на півзахисника "Челсі"
07:20, 11 Тра - Талант ПСЖ потрібен "Севільї"
06:20, 11 Тра - Стали відомі деталі контракту Холанда з "Ман Сіті"
02:30, 11 Тра - "Баварія" веде українського таланта
01:10, 11 Тра - Еріксен визначився з клубом на наступний сезон
00:30, 11 Тра - "Реал" хоче втримати Бензема
00:10, 11 Тра - "Реал" дає оборонцю новий контракт
23:40, 10 Тра - Наставник "Лідса" - про трансфер Холанда в "Ман Сіті"
23:10, 10 Тра - "Лаціо" відмовився продати лідера за 140 млн. євро
22:40, 10 Тра - "Барселона" махнула рукою на гравця збірної Іспанії
22:10, 10 Тра - Клопп: Холанд точно не послабить "Ман Сіті"
21:10, 10 Тра - "Барселона" веде хавбека "Наполі"
20:00, 10 Тра - "Реал" позбудеться сербського форварда
19:00, 10 Тра - "Челсі" здихається коштовного голкіпера
17:43, 10 Тра - Офіційно. "Ман Сіті" купує Ерлінга Холанда
17:20, 10 Тра - Лукаку готовий залишитись в "Челсі" за однієї умови
16:10, 10 Тра - "Ювентус" працює над трансфером Погба
15:10, 10 Тра - Холанд відмовився від трансферу в "Реал"
14:10, 10 Тра - Лідер "Ліверпуля" потрібен "Барселоні"
13:10, 10 Тра - Родріго: Я помилився в рішенні перейти в "Динамо"
12:10, 10 Тра - Фулбек "Шахтаря" може перейти в клуб АПЛ
11:20, 10 Тра - Екс-гравець збірної Італії: Де Дзербі тренуватиме італійський клуб
10:20, 10 Тра - ЗМІ: "Реал" прилаштує Луніна в оренді
09:40, 10 Тра - Вирішено. Коутінью залишиться в "Астон Віллі"
09:00, 10 Тра - "Вест Хем" підшукав заміну Ярмоленку+ Футбольні трансфери

Трансфери. Новини футболу зі всього світу

добавити на яндекс